TSE Belgelebdirme Danışmanlığı

Tarih: 29.10.2017

Yazdır
TSE NEDİR?


TSE kısaca Türk Standardları Enstitüsü'nün kısa ifadesidir. Üretilen ürün veya sunulan hizmetlerinizin TSE standardlarınca belirtilen minimum kalite şartlarını karşılaması gerekmektedir. Bir rün veya hizmete ait TSE belgesinin bulunması demek, Türk Standardları Enstitüsünce sahip olduğunuz ürün ve hizmetlere ait tüm süreçler ve nihai ürün ya da hizmetlerin olması gereken minimum kalite şartlarını karşılıyor olması anlamına gelmektedir.

TSE STANDARDLARININ GENEL YAPISI

Genel yapı itibariyle TSE standardları birkaç bölümden meydana gelmektedir. Doğrudan TSE almak isteyen firmayı ilgilendiren ana şartlar; işyeri ile ilgili şartlar, personel ile ilgili şartlar olarak iki ana kategoriye ayrılır. İşyeri ile ilgili şartlar içerisindeyse ekimanlar, makinalar, kalite yönetim sistemine bağlı dokümantasyon yapısı ve personel ile ilgili şartlar içerisindeyse çalışanlara ait formlar, özlük dosyaları, portör muayeneleri, sabıka kayıtları, mesleki yeterlilik belgeleri, sorumlu yönetici belgeleri gibi çalışanlara ait şartları içermektedir.

TSE BELGESİ NASIL ALINIR?

TSE Belgesi veya TSE HYB yani TSE hizmet yeterlilik belgesi için öncelikle işinize ait ilgili standardı bulmanız ve temin etmeniz gerekir. İhtiyacınız olan TSE standardını temin ettikten sonra, bu standartta TSE' nin belgelendirme için sizden istemiş olduğu şartların tamamını görebilirsiniz. Gerekli TSE belgelendirme şartlarını ilgili standarda göre hazırlandıktan sonra TSE' ye başvuruda bulunarak belgelendirme denetimi için tarih alabilirsiniz.

Size verilen TSE denetim tarihinde TSE denetçileri tarafınca işyerinizde gerçekleştirilecek denetim sonrasında uygun görülürseniz TSE belgenizi bildirilen tarihte TSE' den teslim alabilirsiniz. Peki denetimde eksikler olursa? Bu durumda TSE size denetim raporunda eksikleri bildiren bir liste verecektir. Bu listede yer alan eksikleri gidererek tekrar TSE den yeni bir denetim tarihi başvurusunda bulunursunuz.

TSE BELGESİ DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

TSE tam kapsamlı danışmanlık hizmeti ise, TSE ve TSE Hizmet Yeterlilik Belgelerini almak isteyen fakat bunun için ne gerekli zamana nede bu işlere ayıracak personeli olmayan firmalara yönelik tam kapsamlı danışmanlık çeşididir. Bu danışmanlık süresince işletmenizde bulunan tüm kalite yönetim sistemi eksiklerini, gerekli evrakları ve dokümantasyon yapısını sizler adına oluşturuyoruz. Bununla birlikte TSE' ye başvuru, gerekli standardın temini ve yapılması gereken tüm evrak çalışmalarını Adl Belge olarak biz yapıyoruz. Siz sadece bize gerekli bilgileri ve TSE' nin işletmenizden talep etmekte olduğu yapısal değişiklikleri yani işyeriyle ilgili gerekiyorsa tadilat, laboratuvar malzemeleri, jenaratör, elektrik projeleri gibi (eğer isteniyorsa) temin ediyorsunuz.